Activbilish Nedir?

Activbilish öğrenme becerilerini arttıran bilişsel bir danışmanlık programıdır.

Neden activbilish?

Öğrencinin başarısı temelde onun potansiyellerine bağlıdır. Öğrencinin bilişsel gelişimini tamamlamadan gösterdiği çabalar -dersaneye gitmesi, eve kapanması, özel ders alması vs.- genellikle işe yaramamaktadır.

Ne yapmalı?

Öğrencinin dersi dinlemesi, aktif ders çalışabilmesi ve zamanında hatırlayabilmesi için ne yapmalı?

Biz önce zihinsel egzersiz(uygulama)lerle öğrencinin o anki durumunu öğrenmeye çalışıyoruz. Bazı derslere odaklanabiliyor mu, hiç mi odaklanamıyor, ne tür bilgileri daha kolay öğrenebiliyor, öğrendiğini kullanabiliyor mu, hangi mesleği başarıyla yapabilir gibi sorulara yanıt arıyoruz.

Ön uygulamalardan sonra öğrencinin ihtiyacına ve düzeyine uygun bir egzersiz programı hazırlıyoruz. Egzersizler somuttan soyuta, basitten karmaşığa doğru ilerliyor ve tamamı somut materyallerle yapılıyor. Bu uygulamalarla dikkat, çalışma belleği ve yorumlama yeteneğini arttırmayı hedefliyoruz.

Bilimsel Biricik Yol

Bunun bilimsel biricik yol olduğu bilişsel psikolojinin araştırmalarıyla defalarca kanıtlanmıştır.

Zevk veren ve oyun olarak tasarlanan aktiviteler ödül merkezini uyardığından dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenci bile uzun süre odaklanabilmektedir. Zevkli olmayıp yapmak gereken bir görevle karşılaşınca da potansiyeller kendini göstermektedir. Bunun çözümü bağlantı(sinaps) sayısını çoğaltarak potansiyellerimizi arttırmaktır. Bunun da tek yolu doğru egzersiz ve sistematik çabadır.